Rozhovor o LDA s Pravý domácí časopis

01.06.2020

Pravý domácí časopis - 2018 o Loona dance s autorkou Lucií Kupcovou.

Lucie, jsi autorkou tanečního konceptu Loona Dance - originálního tance ve všech možných podobách, který otevírá ženskou duši, probouzí spící témata v podvědomí a umí léčit, aspoň tak to vnímám já. Kde se celý tento nápad zrodil? Jak k tobě tato myšlenka přišla a kdy? Bylo v počátku nějaké tvoje vlastní téma? Tvůj životní příběh?

Prvotní myšlenkou byla vlastní seberealizace a opustit reklamní a mediální prostředí, ve kterém jsem pracovala. Což pro mne znamenalo přestat dosycovat pouze potřeby ega, ale i naplňovat touhy (duše) a být odvážná. S tímto mým záměrem se začala odvíjet cesta zkoušení a hledání. Chodila jsem po práci na různé kurzy, workshopy, přednášky a četla, co mne zaujalo. Začala dělat to, co mne bavilo a hledala co by mne ještě mohlo bavit a při čem vypínám hlavu.

Inspirovalo mne mnoho věcí. Byla to skládanka, která se mými dosavadními životními zkušenostmi a novými zážitky postupně skládala do celistvějšího obrazu. Konkrétně má dlouhodobější taneční praxe (mé hobby) v oblasti prožitkového, klasického, etnického, šamanského tance, jógy, později zpěv, výcvik tance rodiček, výcvik cvičení pánevního dna nebo ženské kruhy. Přidávaly se do skládanky pocity stresu a vnitřní nenaplněnosti z práce, působení na manažerské pozici v převážně mužském prostředí a mužským stylem, ne- vědomé boje s muži, zaměření na výkon, úspěch, zkušenosti s prekancerózou děložního čípku, a toto bylo pro mne hlavním alarmem, pochopením, že je třeba žít jinak, nepopírat své ženské kvality a osobní tvořivost. Tehdy na "trhu" mi také chyběl tanec, který by nebyl jen s důrazem na techniku provedení tance, pohybu nebo pouze prožitkový/spontánní a zároveň rozvíjel ženské kvality.... potřebovala jsem jakýsi mix, nebo jsem se s ním tehdy nesetkala a mělo to tak být....aby se zmaterializovala inspirace s názvem Loona dance.

V roce 2011 jsem realizovala svou první lekci Loona dance v pražském A centru, kde vznikla také prvotní myšlenka a hned v Maitrea v Praze a tehdy ještě více jako tanec dělohy, pánve, vycházel převážně z tance rodiček, kdy jsme místo spojení s miminkem v bříšku tančily a spojovaly se se svou pánví a dělohou. Intenzivní praxí vedení lekcí Loona dance po celé ČR a Slovensku se postupně vyvíjel v ucelený koncept ve vlně 4 energií zastoupené archetypy Panna, Matka, Čarodějka a Moudrá žena. Přicházely nové nápady na tance a to prostřednictvím hudby. Stoupla jsem si tzv. do hudby a nechala volně plynout tělo, které se ustálilo v jednom pohybu či kroku, pozorovala jsem, jak se v tom cítím, co to se mnou dělá nebo jsem viděla vnitřní taneční obrazy, variace, které se vynořovaly z podvědomí, když jsem tančila. V tuto chvíli je cca 35 tanců a skládá se z různých tanečních prvků (orient, afro, havaj, salsa), tanečních her, rituálních, konstelačních či meditačních tanců. Lekce se vedou v ČR, Slovensko, Německo, Belgie a Švýcarsko.


Na jakých principech tanec funguje, s čím pracuješ, jak působí? Jaké ženy tvé kurzy navštěvují, jsou si v něčem jejich příběhy podobné? Vnímáš, jak se mění?

Loona dance je pro mne prožitkovým tanečním konceptem rozvíjející vědomě ženské kvality, rovnováhu mezi naším mužským a ženským principem, je o kultivaci ženství, osobité esence a sebelásce, o rozvíjení vnitřního pozorovatele svých částí osobnosti. Nejrychlejším nástrojem osobního rozvoje je tanec, skrze prožitek a ten je hlavním principem. Osobní prožitek, zkušenost (tzv. na vlastní kůži) je hluboká, zapsaná do buněk, ta osobně pravdivá a na základě té máme svá přesvědčení, víry ze kterých jednáme, nějak se chováme a přichází tak nějaké zkušenosti, poznání a kvalita života. Loona dance vytváří specifickou atmosféru, která spojuje ženy s laskavostí, s pozitivní (chceme-li tak říct) tzv. narovnanou zkušeností, regeneruje jejich ženství, zvědomuje sama sebe a tak rozšiřuje Poznání a tím zkvalitňuje život. Tak působí.

Na lekce nebo studium školy se hlásí obecně ženy, které mají silný záměr se posunout dál, inspirovat se, změnit něco ve svém životě, zažít radost a rozkvět, vzdělávat se a předávat vědění dál, zjistit co je to vědomé ženství..... Ale také ženy, které vědí, že mají buď převažující mužské kvality a nefungují jim např. vztahy s muži, také zraněné ženství (archetyp Lilith a to máme, ať už vědomě či nevědomě všechny) nebo se chtějí spojit se svou kreativitou a jedinečností. Nebo přichází také již s důsledky toho, např. gynekologické potíže a onemocnění, potíže s početím, menstruační potíže, sexuální či vztahové problémy obecně také vyčerpanost/ vyhoření.
Žádná žena neodchází z Loona dance tak, jak přišla. Posun a vnitřní či vnější změna je tam vždycky, ať si toho je hned vědomá či nikoliv. A já rozhodně vidím, jak se mění, je to nepřehlédnutelné.... a nejen já :-). Jejich tváře a oči se rozjasní, otevřou a zjemní.

Jak změnila práce s ženami a Loona Dance tebe samotnou. Jaká byla Lucie před touto životní etapou a jaká je nyní? A kam se posunuje dále?

Vnímám, že celá tato cesta mne dovedla především k vlastnímu zhojení tématu ženství, k vyššímu vědomí a k hlubšímu poznání sama sebe, k narovnání se do své síly, k respektu k sobě samé a tím i k ostatním ženám, místo tehdejšího boje se ženami a obrany - k pochopení, porozumění a vzájemné úctě, k naplnění svých tužeb a i těch, o kterých jsem ještě nevěděla, ...k prožitku, že život žiju plně. Dovedla mne k větší odvaze, kdy prožívám slova mého kamaráda: "měj strach, ale neboj se! " Hlouběji nyní vnímám co je Laskavost, jemnost a v čem je skutečná síla ženy, že síla srdce dokáže obejmout pocity vlastní nedokonalosti, slabosti, svých selhání či omylů a že pomůže projevit ženskou křehkost a zranitelnost. Jen silná žena v srdci dokáže projevit svou zranitelnost. A to mne naučil Loona dance.

Letos s klasickými večerními setkáními pro ženy končíš. Předáváš žezlo svým nástupkyním, které prošly tvým ročním výcvikem. Vnímáš to jako konec jedné etapy a pouštíš se do něčeho dalšího nového?

Ano. Cítím, že mé další působení směřuje k hlubší práci s hudbou, prožitkovým tancem i pro muže. Iniciovala jsem taneční projekt Dance to ecstasy, který se šíří opět rychlým způsobem a nacházím v něm opět pocit, který popisuji větou " není na světě lepší místo, čas ani činnost, než to, co právě teď a tady dělám" :-). Cítím úplné spojení a naplnění.
Realizuji se zde jako taneční koučka a Djka.

Co roční výcvik nabízí, jaká "nová" žena se z něho rodí? Kolik lektorek Loona Dance v ČR už působí?

Škola pro ženy - Loona dance academy nabízí nejen roční výcvik Loona dance, ale také a především - sebepoznávací program pro ženy (s názvem Oživená žena), které lektorkami být nechtějí, avšak chtějí si projít vědomě a uceleně cestu transformace a zvědomění své jedinečnosti či tvořivého vyjádření se. Nacházíme se nyní v době revoluce Vědomí, tzn. lidstvo je, ať už vědomě nebo nevědomě, směřováno událostmi a životními zkouškami k realizaci sama sebe, tzn. k Vědomému Já, každý tak, jak je právě připraven, jak si volí cestu a je k tomu rozhodnut. Klíčem k harmonii je právě ženský princip, jeho obnova, rozvoj vědomého ženství v ženách (soulad mezi animus a anima) a ženského principu v mužích. Žena přišla na svět učit milovat. Ženy svou Láskou muže inspirují a mění. Regenerované ženství, posvátné ženství, které nese Marie z Magdaly je lékem pro lidstvo a život na Zemi. Vnímám, že tato škola je takovým Učením Marie z Magdaly, spojuje ženy s pravdivější laskavostí, vědomím sama sebe. Všichni se učíme co to znamená Láska. Postupně, krok za krokem pro integraci a vnášení do každodennosti. O tom je především Loona dance academy a s tímto Poznáním většina žen ze školy vychází, ať už vědomě nebo mnohem později po ukončení. Jisté však je, že mění životy, ať už k větší harmonii v životě, prožívání radosti, uchopení své síly, získání energie či přijetí sama sebe všem absolventkám.

Chceš ještě ženám, které třeba váhají se do nějaké práce se sebou samotnou pustit, vzkázat? Co jim čas strávený tancem a otevřením se může přinést, co je tou hlavní motivací?

Pro každou je hlavní motivací něco jiného. Rozhodně práce na sobě - postupný osobní a duchovní rozvoj přináší poznání toho, co je smyslem Bytí každého člověka zde na Zemi, cítit trvalé štěstí. A začala bych nalézáním své jedinečnosti, své Esence, abych se mohla postavit na své místo, žít ve své síle a více se smát. A tanec může být rychlým nástrojem osobního i duchovního rozvoje ženy, pokud se pro to rozhodne, vybere si to a vůbec nezáleží na tom, zda si myslí, že neumí tančit, o tom Loona dance není.

Tanec aktivuje a udržuje proud životní energie, která sebou přináší více síly a odvahy, větší chuť do života, konání, změn, čirou radost, vitalitu, mladistvost, svobodu a ještě větší komfort než je komfortní zóna Ega. Je toho mnohem víc, ale prožitek je více než slova. A vše, co jsem uvedla výše :-).