CZ SK EN

Rozhovor

LucieKupcova2.jpg

Pravý domácí časopis - 2018 o Loona dance s Lucií Kupcovou.

Lucie, jsi autorkou tanečního konceptu Loona Dance – originálního tance ve všech možných podobách, který otevírá ženskou duši, probouzí spící témata v podvědomí a umí léčit, aspoň tak to vnímám já.  Kde se celý tento nápad zrodil? Jak k tobě tato myšlenka přišla a kdy? Bylo v počátku nějaké tvoje vlastní téma? Tvůj životní příběh?

Prvotní myšlenkou byla vlastní seberealizace a opustit reklamní a mediální prostředí, ve kterém jsem pracovala. Což pro mne znamenalo přestat dosycovat pouze potřeby ega, ale i naplňovat touhy (duše) a být odvážná. S tímto mým záměrem se začala odvíjet cesta zkoušení a hledání. Chodila jsem po práci na různé kurzy, workshopy, přednášky a četla, co mne zaujalo. Začala dělat to, co mne bavilo a hledala co by mne ještě mohlo bavit a při čem vypínám hlavu.
Inspirovalo mne mnoho věcí. Byla to skládanka, která se mými dosavadními životními zkušenostmi a novými zážitky postupně skládala do celistvějšího obrazu. Konkrétně má dlouhodobější taneční praxe (mé hobby) v oblasti prožitkového, klasického, etnického, šamanského tance, jógy, později zpěv, výcvik tance rodiček, výcvik cvičení pánevního dna nebo ženské kruhy. Přidávaly se do skládanky pocity stresu a vnitřní nenaplněnosti z práce, působení na manažerské pozici v převážně mužském prostředí a mužským stylem, ne- vědomé boje s muži, zaměření na výkon, úspěch, zkušenosti s prekancerózou děložního čípku, a toto bylo pro mne hlavním alarmem, pochopením, že je třeba žít jinak, nepopírat své ženské kvality a osobní tvořivost. Tehdy na “trhu” mi také chyběl tanec, který by nebyl jen s důrazem na techniku provedení tance, pohybu nebo pouze prožitkový/spontánní a zároveň rozvíjel ženské kvality…. potřebovala jsem jakýsi mix, nebo jsem se s ním tehdy nesetkala a mělo to tak být….aby se zmaterializovala inspirace s názvem Loona dance.

V roce 2011 jsem realizovala svou první lekci Loona dance v pražském A centru, kde vznikla také prvotní myšlenka a hned v Maitrea v Praze a tehdy ještě více jako tanec dělohy, pánve, vycházel převážně z tance rodiček, kdy jsme místo spojení s miminkem v bříšku tančily a spojovaly se se svou pánví a dělohou. Intenzivní praxí vedení lekcí Loona dance po celé ČR a Slovensku se postupně vyvíjel v ucelený koncept ve vlně 4 energií zastoupené archetypy Panna, Matka, Čarodějka a Moudrá žena. Přicházely nové nápady na tance a to prostřednictvím hudby. Stoupla jsem si tzv. do hudby a nechala volně plynout tělo, které se ustálilo v jednom pohybu či kroku, pozorovala jsem, jak se v tom cítím, co to se mnou dělá nebo jsem viděla vnitřní taneční obrazy, variace, které se vynořovaly z podvědomí, když jsem tančila. V tuto chvíli je cca 35 tanců a skládá se z různých tanečních prvků (orient, afro, havaj, salsa), tanečních her, rituálních, konstelačních či meditačních tanců. Lekce se vedou v ČR, Slovensko, Německo, Belgie a Švýcarsko. Na jakých principech tanec funguje, s čím pracuješ, jak působí? Jaké ženy tvé kurzy navštěvují, jsou si v něčem jejich příběhy podobné? Vnímáš, jak se mění?
Loona dance je pro mne prožitkovým tanečním konceptem rozvíjející vědomě ženské kvality, rovnováhu mezi naším mužským a ženským principem, je o kultivaci ženství, osobité esence a sebelásce, o rozvíjení vnitřního pozorovatele svých částí osobnosti. Nejrychlejším nástrojem osobního rozvoje je tanec, skrze prožitek a ten je hlavním principem. Osobní prožitek, zkušenost (tzv. na vlastní kůži) je hluboká, zapsaná do buněk, ta osobně pravdivá a na základě té máme svá přesvědčení, víry ze kterých jednáme, nějak se chováme a přichází tak nějaké zkušenosti, poznání a kvalita života. Loona dance vytváří specifickou atmosféru, která spojuje ženy s laskavostí, s pozitivní (chceme-li tak říct) tzv. narovnanou zkušeností, regeneruje jejich ženství, zvědomuje sama sebe a tak rozšiřuje Poznání a tím zkvalitňuje život. Tak působí.

Na lekce nebo studium školy se hlásí převážně ženy, které mají buď převažující mužské kvality, zraněné ženství (archetyp Lilith a to máme ať už vědomě či nevědomě všechny), zraněné vnitřní dítě nebo se chtějí spojit se svou kreativitou a jedinečností. Toto je nejčastěji ukryto pod prvotní motivací, jako je zvědavost, touha po senzaci a zážitcích nebo často přichází také již s důsledky  toho, např. gynekologické potíže a onemocnění, potíže s početím, menstruační potíže, sexuální či vztahové problémy obecně (partner, single styl života, mateřství, matka, otec), také vyčerpanost/ vyhoření, posílit vztah sama k sobě, k tělu, ne-vědomí sama sebe (tzv. nízké sebevědomí, sebeláska, sebedůvěra apod.), rozvoj vědomého ženství, posílit se, tzv. nabít baterky nebo se prostě v životě trochu nudí a chtějí něco nového, změnu a jejich duše je volá. Žádná žena neodchází z Loona dance tak, jak přišla. Posun a vnitřní či vnější změna je tam vždycky, ať si toho je hned vědomá či nikoliv. A já rozhodně vidím, jak se mění, je to nepřehlédnutelné…. a nejen já :-). Jejich tváře a oči se rozjasní, otevřou a zjemní.

Jak změnila práce s ženami a Loona Dance tebe samotnou. Jaká byla Lucie před touto životní etapou a jaká je nyní? A kam se posunuje dále?
Vnímám, že celá tato cesta mne dovedla především k vlastnímu zhojení tématu ženství, k vyššímu vědomí sama sebe, k hlubšímu poznání sama sebe, narovnání se do své síly, k respektu k sobě samé a tím i k ostatním ženám, místo tehdejšího boje se ženami a obrany - k pochopení, porozumění a vzájemné úctě, k naplnění svých tužeb a i těch, o kterých jsem ještě nevěděla, ...k prožitku, že život žiju plně. Dovedla mne k větší odvaze, kdy prožívám slova mého kamaráda: “měj strach, ale neboj se! “ Hlouběji nyní vnímám co je Laskavost, jemnost a v čem je skutečná síla ženy, že síla srdce dokáže obejmout pocity vlastní nedokonalosti, slabosti, svých selhání či omylů a že pomůže projevit ženskou křehkost a zranitelnost. Jen silná žena v srdci dokáže projevit svou zranitelnost. A to mne naučil Loona dance.


Letos s klasickými večerními setkáními pro ženy končíš. Předáváš žezlo svým nástupkyním, které prošly tvým ročním výcvikem. Vnímáš to jako konec jedné etapy a pouštíš se do něčeho dalšího nového?
Ano. Cítím, že mé další působení směřuje k hlubší práci s hudbou, prožitkovým tancem i pro muže. Iniciovala jsem taneční projekt Dance to ecstasy, který se šíří opět rychlým způsobem a nacházím v něm opět pocit, který popisuji větou “ není na světě lepší místo, čas ani činnost, než to, co právě teď a tady dělám” :-). Cítím úplné spojení a naplnění.
Realizuji se zde jako taneční koučka a Djka.Co roční výcvik nabízí, jaká „nová“ žena se z něho rodí? Kolik lektorek Loona Dance v ČR už působí?
Škola pro ženy - Loona dance academy nabízí nejen roční výcvik Loona dance, ale také a především - sebepoznávací program pro ženy (s názvem Oživená žena), které lektorkami být nechtějí, avšak chtějí si projít vědomě a uceleně cestu transformace a zvědomění své jedinečnosti či tvořivého vyjádření se. Nacházíme se nyní v době revoluce Vědomí, tzn. lidstvo je, ať už vědomě nebo nevědomě, směřováno událostmi a životními zkouškami k realizaci sama sebe, tzn. k Vědomému Já, každý tak, jak je právě připraven, jak si volí cestu a je k tomu rozhodnut. Klíčem k harmonii je právě ženský princip, jeho obnova, rozvoj vědomého ženství v ženách (soulad mezi animus a anima) a ženského principu v mužích. Žena přišla na svět učit milovat. Ženy svou Láskou muže inspirují a mění. Regenerované ženství, posvátné ženství, které nese Marie z Magdaly je lékem pro lidstvo a život na Zemi. Vnímám, že tato škola je takovým Učením Marie z Magdaly, spojuje ženy s laskavostí, vědomím sama sebe. Všechny se učíme co to znamená Láska. Postupně, krok za krokem pro integraci a vnášení do každodennosti. O tom je především Loona dance academy a s tímto Poznáním většina žen ze školy vychází, ať už vědomě nebo mnohem později po ukončení. Jisté však je, že mění životy, ať už k větší harmonii v životě, prožívání radosti, uchopení své síly, získání energie či přijetí sama sebe všem absolventkám.
Pokračujeme také v druháku, již s menším počtem žen, které se rozhodly postupovat dál a rozvíjet tak cestu k Vědomému Já. 
Školou prošlo za 6 let přes 120 žen, lektoruje zhruba polovina.

Chceš ještě ženám, které třeba váhají se do nějaké práce se sebou samotnou pustit, vzkázat? Co jim čas strávený tancem a otevřením se může přinést, co je tou hlavní motivací?

Pro každou je hlavní motivací něco jiného. Rozhodně práce na sobě - postupný osobní a duchovní rozvoj přináší poznání toho, co je smyslem Bytí každého člověka zde na Zemi, cítit trvalé štěstí. A začala bych nalézáním své jedinečnosti, své Esence, abych se mohla postavit na své místo, žít ve své Síle a více se smát. A tanec může být rychlým nástrojem osobního i duchovního rozvoje ženy, pokud se pro to rozhodne a vůbec nezáleží na tom, zda si myslí, že neumí tančit a třeba ani neumí :), o tom to není, o tom Loona dance není.
Tanec aktivuje a udržuje proud životní energie, která sebou přináší více síly a odvahy, větší chuť do života, konání, změn, čirou radost, vitalitu, mladistvost, svobodu a ještě větší komfort než je komfortní zóna Ega. Je toho mnohem víc, ale prožitek je více než slova.
A vše, co jsem uvedla výše :-). 
Nehledejme důvody, hledejme způsoby. Hrajme si a tvořme.

Děkuji 
pro Pravý domácí časopis - Barbora Hernychová - nevydané